Darmowy
bonus
25€

Poker

Trochę historii…

Historia pokera nie jest do końca znana. Pierwszym człowiekiem, który opisał tą grę hazardową był Jonathan H. Green. Zrobił to w roku 1834. Opisana przez niego gra karciana była popularna wśród pasażerów statków, pływających po rzece Missisipi.

Green nazwał ją „gra oszukiwania„, a szulerzy wykorzystywali ją aby obrabiać graczy z posiadanych pieniędzy. Gracze otrzymywali po 5 kart, a talia składała się jedynie z 20 kart (od dziesiątek do asów).

Niektórzy za pierwowzór pokera uważają As-Nas – grę hazardową w którą grali już Persowie, których żeglarze przekazali zasady gry w pokera francuskim osadnikom w Nowym Orleanie.

Przez lata poker rozwijał się i przechodził metamorfozy, tak powstały różnorodne odmiany – grano coraz większą ilością kart, zaczęto dobierać karty.

W 1880 pojawiła się najbardziej popularna odmiana pokera – Texas Hold-em,

W 1896 zaczęto wydawać pierwsze pismo poświęcone pokerowi – Poker Chips.

Samo słowo poker pochodzi od francuskiej gry karcianej – poque.

Starszeństwo kart w pokerze:

1. POKER
Jednoczesna kombinacja strita i koloru, czyli pięć kolejnych kart tego samego koloru; najsłabszy poker to: 5, 4, 3, 2 i As w tym samym kolorze; najstarszy poker to: As, Król, Dama, Walet i Dziesiątka w tym samym kolorze, tzw. królewski poker (royal flush); przy kilku pokerach wygrywa ten z najwyższą kartą.

2. KARETA
Cztery karty tej samej wartości; najstarsza kareta to cztery asy.

3. FUL
Jednoczesna kombinacja trójki i pary; o zwycięstwie między fulami decydują wartości trójek wchodzących w ich skład. Ful składający się z trzech Asów i dwóch Króli, często nazywany jest Maxem.

4. KOLOR
Pięć kart należących do tego samego koloru, np. pięciu karo; nie odgrywa roli kolejność kart; w przypadku dwóch posiadanych kolorów wygrywa ten, który ma w swoim kolorze najstarszą kartę, ewentualnie o zwycięstwie decyduje karta druga, trzecia, czwarta, lub piąta.

5. STRIT
Sytuacja pięciu kolejno następujących po sobie kart, niezależnie od ich koloru. Najwyżej cenionym stritem jest tzw. strit asowy, zawierający: asa, króla, damę waleta i dziesiątkę; strit o najmniejszej wartości to strit piątkowy: 5, 4, 3, 2 i as (liczony jako 1). W przypadku dwóch stritów, o zwycięstwie decyduje najstarsza karta.

trójka
6. TRÓJKA
Trzy karty tej samej wartości; w przypadku, gdy więcej graczy ma trójki, o wygranej decyduje wartość kart składających się na tą trójkę.

7. DWIE PARY
Jeżeli dwóch graczy posiada dwie pary, to o zwycięstwie decyduje wartość najstarszej pary; jeżeli ich wartość jest taka sama, o zwycięstwie decyduje wartość drugiej pary lub ewentualnie piąta karta w przypadku takich samych obu par.

8. PARA
Sytuacja, gdy pośród pięciu kart znajdują się dwie karty o tej samej wartości, np.: Walet, dwie dziewiątki, ósemka i As; jeżeli dwóch graczy ma parę, to zwycięża posiadacz pary składającej się z kart o wyższej wartości; jeżeli pary są takie same decyduje najstarsza z pozostałych kart.

9. BEZ PARY
Najmniej ceniony układ kart. O wartości w stosunku do innych układów przesądza wartość najstarszej posiadanej karty. Jeżeli wszyscy gracze mają „bez pary” o wygranej decyduje najstarsza karta; jeżeli jest kilku graczy, którzy mają takie same najwyższe karty, to decyduje o wygranej między nimi karta druga lub nawet trzecia; jeżeli wszystkie pięć kart jest jednakowych, następuje podział puli.

Odmiany Pokera…

5 Card Draw
Jest to chyba najpopularniejsza w Polsce odmiana pokera, jeśli nie jedyna. Kto nie grał na zapałki z kolegami w ramach zabawy w pokera, najpewniej własnie w 5 Card Draw, która jest jedną z klasycznych odmian pokera.
Texas Hold’em
Odmiana pokera uznawana przez wielu graczy za króla wśród wszystkich odmian. Podstawowa gra na największych turniejach na świecie – World Series of Poker czy World Poker Tour.

Omaha
Druga najpopularniejsza odmiana pokera, prawie taka sama jak Texas Hold’em jednak z kilkoma ale. Po pierwsze każdy z graczy otrzymuje 4 karty własne, a po drugie – musi użyć tylko i wyłącznie dwóch kart własnych i trzech kart ze stołu.

7 Card Stud
Podstawową różnicą tej odmiany jest brak kart wspólnych. W 7 Card Stud każdy z graczy otrzymuje 7 kart własnych, z których tylko część jest zakryta, a reszta jest widoczna wszystkim grającym.

Razz
Razz lub też inaczej 7 Card Stud Low to taka odmiana pokera, w której wygrywa gracz z najsłabszym układem kart. Tak samo jak w macierzystej odmianie 7 Card Stud w Razz gracze otrzymują 7 kart