Darmowy
bonus
25€

Wygrane w pokerze to wynik szczęścia czy umiejętności?

W grze związanej ze szczęściem na nic nie będą nam potrzebne zasady i strategia. Właśnie na tym stwierdzeniu opierali się Michael Dedonno i Dr Douglas K. Detterman będąc przekonanymi, że poker opiera się jednak na umiejętnościach. panowie ci są zatrudnieni na Uniwersytecie Case Western.

we wszystkich z przeprowadzonych przez nich doświadczeń dwóm zespołom pokerowych nowicjuszy przedstawiono wpierw tylko podstawowe przepisy pokera. w dalszej kolejności każdy gracz rozgrywał przewidzianą z góry ilość rozdań przeciwko symulowanemu współgraczowi, wygenerowanemu przy pomocy oprogramowania do gry w kasynach internetowych – Wilson’s poker Texas Holdem.

po zakończeniu konkretnej ilości rozdań badanej grupie graczy przedstawiono pokazowe materiały pokerowe, zawierające informacje dotyczące rankingu startowych układów, znaczenia obserwowania posunięć i zachowania pozostałych pokerzystów i tego, że nie ma potrzeby koniecznie brać udziału w każdym rozdaniu. W pierwszym eksperymencie, który obejmował 200 rozdań, zawodnicy po „edukacji” w widoczny sposób poprawili swoje poprzednie wyniki. By uczynić wyniki bardziej wiarygodnymi przeprowadzono kolejny eksperyment, w którym powiększono liczbę rozdań w grze do 720, dostarczając graczom dodatkowych informacji na temat strategii. Zawierały one dane na temat outsów, gry przed flopem, na flopie, turnie i riverze. Po raz kolejny rezultaty po „dokształceniu” były znacząco lepsze. podstawową różnicą było to, że po otrzymaniu materiałów szkoleniowych zawodnicy brali udział w dużo mniejszej ilości gier. Ciekawe jest również to, że żadna z grup nie zakończyła sesji pozytywnie, aczkolwiek kontrolna, pierwsza grupa wyróżniała się dużo większymi przegranymi.

We wnioskach DeDonno i Detterman zauważyli, że „gra w pokera może wydawać się zależny tylko i wyłącznie od szczęścia przy krótkich sesjach”. Napisali oni, że zgodnie z wynikami doświadczenia, przy zwiększaniu długości sesji wynik staje się coraz wyraźniejszy.” W drugim etapie eksperymentu, który obejmował 720 rozdań, co symulowało ok. 30 godzin gry w kasynie internetowym,, wyniki były bardziej widoczne. W konkluzji zawarli oni takie podsumowanie : „Zdarzenia losowe są powodem tego, że poker wydaje się zależeć tylko od losu. Jednak umiejętności i wiedza są niezbędne do odnoszenia długofalowego sukcesu.”

Zobacz także

  • Kasyno online to świetna zabawa
    Zaglądając do kasyn internetowych możemy bardzo przyjemnie spędzić czas na świetnej zabawie. Dzięki tak dużym możliwościom wyboru, jakie oferuje nam Internet są gracze, którzy traktują ...