Darmowy
bonus
25€

Wygrane w pokerze to wynik szczęścia czy umiejętności?

W grze związanej ze szczęściem na nic nie będą nam potrzebne zasady i strategia. Właśnie na tym stwierdzeniu opierali się Michael Dedonno i Dr Douglas K. Detterman będąc przekonanymi, że poker opiera się jednak na umiejętnościach. panowie ci są zatrudnieni na Uniwersytecie Case Western.

we wszystkich z przeprowadzonych przez nich doświadczeń dwóm zespołom pokerowych nowicjuszy przedstawiono wpierw tylko podstawowe przepisy pokera. w dalszej kolejności każdy gracz rozgrywał przewidzianą z góry ilość rozdań przeciwko symulowanemu współgraczowi, wygenerowanemu przy pomocy oprogramowania do gry w kasynach internetowych – Wilson’s poker Texas Holdem.

po zakończeniu konkretnej ilości rozdań badanej grupie graczy przedstawiono pokazowe materiały pokerowe, zawierające informacje dotyczące rankingu startowych układów, znaczenia obserwowania posunięć i zachowania pozostałych pokerzystów i tego, że nie ma potrzeby koniecznie brać udziału w każdym rozdaniu. W pierwszym eksperymencie, który obejmował 200 rozdań, zawodnicy po „edukacji” w widoczny sposób poprawili swoje poprzednie wyniki. By uczynić wyniki bardziej wiarygodnymi przeprowadzono kolejny eksperyment, w którym powiększono liczbę rozdań w grze do 720, dostarczając graczom dodatkowych informacji na temat strategii. Zawierały one dane na temat outsów, gry przed flopem, na flopie, turnie i riverze. Po raz kolejny rezultaty po „dokształceniu” były znacząco lepsze. podstawową różnicą było to, że po otrzymaniu materiałów szkoleniowych zawodnicy brali udział w dużo mniejszej ilości gier. Ciekawe jest również to, że żadna z grup nie zakończyła sesji pozytywnie, aczkolwiek kontrolna, pierwsza grupa wyróżniała się dużo większymi przegranymi.

We wnioskach DeDonno i Detterman zauważyli, że „gra w pokera może wydawać się zależny tylko i wyłącznie od szczęścia przy krótkich sesjach”. Napisali oni, że zgodnie z wynikami doświadczenia, przy zwiększaniu długości sesji wynik staje się coraz wyraźniejszy.” W drugim etapie eksperymentu, który obejmował 720 rozdań, co symulowało ok. 30 godzin gry w kasynie internetowym,, wyniki były bardziej widoczne. W konkluzji zawarli oni takie podsumowanie : „Zdarzenia losowe są powodem tego, że poker wydaje się zależeć tylko od losu. Jednak umiejętności i wiedza są niezbędne do odnoszenia długofalowego sukcesu.”

Zobacz także

  • Gra hazardowa – Blackjack
    Blackjack jest bardzo popularną grą hazardową potocznie nazywaną "grą w oczko". Ma ona wielu sympatyków na całym świecie. Jest to jedna z niewielu gier, w ...